هر مشتری برای انجام معامله نیاز به اخذ کد معاملاتی دارد. این کد در بورس کالا منحصر بفرد بوده و معاملات مشتری از طریق آن صورت می گیرد. (علاوه بر آن برای خرید آن دسته از محصولاتی که توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی و فولاد مبارکه اصفهان عرضه می شود خریداران نیاز به دریافت کد شناسه ای از شرکتهای مذکور دارند) برای اخذ کد معاملاتی، می بایست فرمی که توسط بورس کالا تهیه شده است را از کارگزار دریافت، تکمیل و مجدداً به کارگزار تحویل داد تا کارگزار اقدام به اخذ کد بورسی نماید. مدارک لازم برای این امر عبارتند از:
اشخاص حقیقی : تکمیل فرم درخواست کد بورسی، تکمیل فرم مشخصات مشتریان، شناسنامه، کارت ملی
اشخاص حقوقی : تکمیل فرم درخواست کد بورسی، تکمیل فرم مشخصات مشتریان، کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت، کپی آگهی تأسیس شرکت، کپی اساسنامه شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیأت مدیره، کپی آخرین صورتهای مالی حسابرسی شده.
جهت انجام معامله، مشتریان بعد از دریافت کد معاملاتی می بایست فرم سفارش خرید را تکمیل نمایند. دراین فرم که طبق استانداردهای بورس تهیه شده و نسخ خام آن در اختیار شرکتهای کارگزاری قرار دارد، خریدار علاوه بر مشخصات عمومی خود اعم از نام و نام خانوادگی و . . . مشخصات کالای درخواستی به همراه قیمت مورد نظرش را نیز ثبت می نماید.