در دولت نهم، آیین نامه اجرایی سهام عدالت با نام “افزایش ثروت خانوارهای ایرانی” تبدیل به سهام عدالت شد و به مشمولان این آیین نامه که شامل دو دهک پایین درآمدی و چهار دهک میانی درآمد بود یک میلیون تومان سهام تخصیص و در مقابل پولی از آنها دریافت نگردید. شرکت های موجود در پرتفوی سهام عدالت، سود سالهای ۸۵ تا ۹۵ آن بخشی از سهامشان که مربوط به سهام عدالت بود را به حساب سازمان خصوصی سازی واریز و نهایتا به حساب خزانه واریز می نمودند. این عدد در پایان ۱۰ سال به ازای هر مشمول به مبلغ ۵۳۲ هزار تومان رسید. دو دهک مشمول از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار و مالک یک میلیون تومان سهام عدالت شدند ولی باقی افراد می توانستند طی مهلت مشخص مابقی وجه تا یک میلیون تومان را واریز و مالک یک میلیون تومان سهام عدالت شوند. در این بین گروه های شغلی دیگر نیز به شمولیت سهام عدالت پیوستند. به این ترتیب گروه افراد صاحب سهام عدالت جمعیت ۴۹ میلیون نفری را تشکیل دادند.
در حال حاضر هر شخص با مراجعه به سایت samanese.ir می تواند از آخرین وضعیت دارایی های خود در سبد سهام عدالت مطلع گردد.

 

سهام موجود در پرتفوی سهام عدالت

سهام موجود در پرتفوی سهام عدالت شامل سهام ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی است. لیست سهام بورسی به شرح زیر می باشد:
ایران خودرو، بانک تجارت، بانک صادرات، بانک ملت، پارس سوییچ، پالایش نفت بندر عباس، پالایش نفت تهران، پالایش نفت شیراز، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تبریز، پتروشیمی مارون، پست بانک، چادرملو، حمل و نقل پتروشیمی، سایپا، آلومینیوم ایران، سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران، سرمایه گذاری رنا، سیمان داراب، سیمان دشتستان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، کارخانجات مخابراتی ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، گل گهر، مخابرات ایران، مپنا، ملی صنایع مس ایران، نیرو ترانس، بیمه دانا، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی شهید تندگویان، پتروشیمی جم و صنایع پتروشیمی خلیج فارس.

 

آزاد سازی سهام عدالت

در گذشته صاحبان سهام عدالت، اختیاری بر روی سهام خود نداشتند و فقط از سود سهام برخوردار می شدند. اما اکنون شرایطی فراهم گردیده است تا مالکان سهام عدالت امکان فروش سهام خود را داشته باشند. به این منظور مالکان سهام عدالت می بایست طی مهلت مقرر به سامانه samanese.ir مراجعه و نوع آزاد سازی سهام خود را تعیین نمایند. دو روش به منظور آزاد سازی سهام عدالت وجود دارد. روش مستقیم و روش غیر مستقیم.
روش مستقیم، در این روش فرد باید در سامانه سجام ثبت نام کند و بعد از مهلت مقرر، سهام شرکت های بورسی در پرتفوی سهام عدالت، در کد معاملاتی وی قرار می گیرد و قادر به فروش سهام خود خواهد بود. سهام شرکت های غیر بورسی در پرتفوی سهام عدالت همچنان تحت مدیریت شرکت های سرمایه گذاری استانی باقی می ماند و بعد از پذیرش این شرکت ها در بورس، سهام آنها قابل معامله خواهد بود.
روش غیر مستقیم، در این روش اختیار مدیریت سهام ۳۵ شرکت بورسی و ۱۴ شرکت غیر بورسی، به شکل کامل در اختیار شرکت های سرمایه گذاری استانی می ماند و این سرمایه گذاری ها به تدریج در بورس عرضه خواهند شد و فرد مشمول، سهامدار این شرکت های سرمایه گذاری استانی خواهد شد. به این ترتیب در آینده و از محل فروش سهام این شرکت ها می تواند مالکیت خود در سهام عدالت را واگذار نماید.
• در صورتی که مشمول سهام عدالت اقدامی جهت تعیین روش آزادسازی سهام عدالت انجام ندهد به طور پیش فرض روش غیر مستقیم برای وی لحاظ خواهد شد.

 

نحوه فروش سهام عدالت

برای تمام مشمولان سهام عدالت، چنانچه فرد شماره تلفن همراه و حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی وارد کرده باشد، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به صورت خودکار برای همه مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر خواهد نمود.
افرادی که روش مستقیم را در آزادسازی سهام عدالت انتخاب نمودند می بایست در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت شوند. این دسته از افراد از تاریخ ۶ خرداد ۹۹ می توانند با مراجعه به بانکی که حساب دریافت سود سهام عدالت در آن دارند برای فروش ۶۰ درصد سهام عدالت خود اقدام و فرم ها و تعهد نامه مربوطه را تکمیل نمایند. پس از آن بانک ها از طریق کارگزاری های طرف قرارداد، به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصله را در قالب توافق شده به حساب آنها واریز خواهند نمود.
همچنین افرادی که روش مستقیم را در آزادسازی سهام عدالت انتخاب نمودند می توانند از طریق سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری آبان نیز اقدام به فروش ۶۰ درصد سهام عدالت خود نمایند. به این صورت که روی گزینه “ثبت نام” کلیک نمایند. کد ملی و شماره موبایل خود را وارد کنند، پس از دریافت پیامک کد تایید روی شماره موبایل خود و وارد نمودن آن در سامانه، می توانند نسبت به تعیین نام کاربری(کد ملی) و کلمه عبور اقدام نمایید. در این مرحله می توانند نسبت به مشاهده و ثبت درخواست فروش دارایی خود اقدام نمایند.