صندوق های سرمایه گذاری مشترک با تجمیع وجوه و سرمایه گذاری آنها در اوراق بهادار، اقدام به مدیریت حرفه ای دارایی ها و کسب بازدهی مناسب می نمایند. متناسب با میزان سرمایه گذاری هر شخص در صندوق، واحدهای سرمایه گذاری برای وی صادر می گردد و به همان میزان در سود و زیان صندوق شریک می گردند. صندوق قابل معامله (ETF) صندوقی است که واحدهای سرمایه گذاری آن در بازار سرمایه خرید و فروش می شود. قیمت واحدهای این صندوق ها در بازار تقریبا معادل خالص ارزش روز دارایی های هر واحد می باشد.

 

صندوق قابل معامله (ETF) دولتی چیست؟

دولت ها به منظور کاهش تصدی گری، افزایش بهره وری، افزایش کارایی اقتصاد به واسطه مشارکت افراد، کاهش دخالت دولت در راستای افزایش توان رقابت کسب و کارها و بالا بردن روحیه پس انداز و سرمایه گذاری در افراد جامعه اقدام به خصوصی سازی و واگذاری سهام خود در شرکت ها می نمایند. پایه های ایجاد صندوق های قابل معامله دولتی نیز بر این اساس بنا نهاده شده است. به این ترتیب دولت سهام خود در شرکت ها را در قالب صندوق های قابله معامله به عموم عرضه می نماید.

 

انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری دولت

دولت برنامه واگذاری سهام خود در شرکت ها را در قالب سه صندوق سرمایه گذاری به شرح زیر اعلام نموده است:

• صندوق سرمایه گذاری قابل معامله “واسطه گری مالی یکم”
اولین صندوق قابل معامله دولتی که به عموم ارائه گردید صندوق قابل معامله “واسطه گری مالی یکم” با نماد ” دارا یکم” می باشد.( هر یک از اوراق بهادار قابل معامله در بازار سرمایه دارای نماد معاملاتی است که در سیستم معاملاتی با آن نماد شناخته می شوند.)
سهام موجود در این صندوق شامل: بانک ملت- بانک تجارت- بانک صادرات- بیمه البرز- بیمه اتکایی امین می باشد. پذیره نویسی صندوق قابل معامله ” واسطه گری مالی یکم” تا پایان اردیبهشت ۹۹ تعیین گردید و در این دوره هر شخص حقیقی امکان سرمایه گذاری تا سقف ۲۰ میلیون ریال (۲۰۰ واحد سرمایه گذاری ۱۰۰ هزار ریالی) را دارا می با شد.
امکان معامله واحدهای این صندوق در بازار سرمایه یک ماه پس از پایان مهلت پذیره نویسی است سایت اختصاصی این صندوق جهت اطلاع رسانی به سرمایه گذاران http://fi1fund.com می باشد.

• صندوق سرمایه گذاری قابل معامله “پالایشگاهی”
دولت تصمیم دارد با ایجاد صندوق قابل معامله پالایشگاهی، سهم خود در مالکیت شرکت های پالایشگاه بندر عباس، پالایشگاه اصفهان، پالایشگاه تهران و پالایشگاه تبریز را به این صندوق منتقل نماید. “

• صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ” خودرویی و فلزی”
دارایی های موجود در این صندوق، سهام دولت در مالکیت شرکت های خودرویی شامل سایپا و ایران خودرو و شرکت های فلزی شامل فولاد مبارکه و ملی صنایع مس ایران می باشد. “

 

روش سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله دولتی

هر شخص حقیقی به دو روش امکان خرید واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری دولتی را دارد:

• از طریق سیستم بانکی
در این روش و در زمان سرمایه گذاری در صندوق، تنها دارا بودن کد ملی و واریز وجه مورد نظر کفایت می نماید. اما در زمان فروش واحدها شخص می بایست اقدام به اخذ کد بورسی و احراز هویت در سامانه سجام نماید.

• از طریق کارگزاری ها
افرادی می توانند از طریق کارگزاری ها اقدام به خرید واحدهای صندوق های قابل معامله دولتی نمایند که دارای کد بورسی بوده و در سامانه سجام نیز احراز هویت شده اند. در این صورت قادر خواهند بود با واریز وجه مورد نظر به حساب کارگزاری و از طریق سیستم معاملات در ساعات مشخص شده دستور خرید را صادر نمایند.

واحدهای سرمایه گذاری این صندوق ها که از طریق بازار سرمایه واگذار می گردد از نوع واحدهای سرمایه گذاری عادی می باشند و دارندگان این واحدها در مجامع صندوق حق رای ندارند و در خصوص دارایی های صندوق نیز نمی توانند تصمیم گیری نمایند. منابع حاصل از سود مجامع شرکت های موجود در سبد صندوق براساس تصمیم مدیر صندوق صرف افزایش سرمایه شرکت های موجود در صندوق و یا سرمایه گذاری در سایر اوراق بهادار می گردد.