معاملات بورس انرژی همواره بر مبنای رقابت و به یکی از روش‌های حراج انجام می شود. اجرای سفارش‌ها براساس اولویت قیمت و در صورت تساوی قیمت‌ها براساس اولویت زمانی ورود سفارش به سامانه معاملات خواهد بود. کالای برق در بورس انرژی بر اساس قرار داد سلف موازی داد و ستد می شود و قراردادی است که در بازار مشتقه معامله شده و براساس آن مقدار معینی از دارایی پایه براساس مشخصات قرارداد سلف موازی استاندارد به فروش می‌رسد.
حداقل حجم بسته قابل معامله در یک ساعت، یک کیلو وات ساعت ساعت و حداقل تغییر سفارش قیمت، ١ ریال است و میزان پیش پرداخت قرارداد سلف موازی نیز به میزان ١٠٠% ثمن معامله می باشد که نزد شرکت سپرده گذاری مرکزی سپرده می شود.

 

فرآیند معاملات در بورس انرژی

 

در مورد محصولات بورس انرژی فقط اشخاص حقوقی می‌توانند برای خرید این محصولات از شرکت بورس انرژی ایران اقدام کنند.متقاضیان (شرکت های تولید و توزیع نیروی برق)، برای اخذ کد معامعلاتی می بایست پس از مراجعه به شرکت مدیریت شبکه برق ایران و دریافت فرم تکمیل شده و ممهور “معرفی نامه جهت درخواست کد خاص برای معاملات برق در بورس انرژی” و تکمیل فرم های احراز هویت مشتری، درخواست کد معاملاتی و بیانیه ریسک ( موجود در شرکت‌های کارگزاری)، نسبت به اخذ کد معاملاتی از طریق شرکت های کارگزاری دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی اقدام نمایند.

شرایط

نخستین گام برای اقدام به خرید هر نوع کالایی از جمله محصولات انرژی در بورس انرژی ایران دریافت کد مشتری در بورس انرژی می‌باشد که این کد زمانی که مشتری برای اولین بار اقدام به خرید می‌کند ایجاد می‌شود و هر خریدار انرژی از طریق کارگزار خود اقدام به دریافت کد بورسی می‌نماید.
کلیه خریداران بورس انرژی می‌بایست شخص حقوقی باشند.
برخی از محصولات مانند متانول باید طبق ظرفیت سایت بهین یاب خریداری گردد.
برای برخی محصولات مانند حلال نیاز به پروانه بهره برداری مرتبط می‌باشد. در تابلوی مشتقه (بازار برق) صرفا شرکت های توزیع برق به عنوان خریدار و نیروگاه ها به عنوان فروشنده فعالیت می نمایند.
البته به تازگی کارخانه‌ها نیز در صورت داشتن معرفی نامه از مدیریت شبکه و ظرفیت بالای ۵ مگا وات نیز می‌توانند از تابلوی برق بورس انرژی برق بخرند.

مدارک مورد نیاز

• اطلاعات در خصوص اساسنامه، شناسه ملی، شرکت نامه ، آگهی روزنامه رسمی در خصوص تأسیس و آخرین تغییرات آن، آگهی آخرین تغییرات مدیران و صاحبان امضای مجاز ، ترکیب سهامداران، مالکان یا شرکاء بالای ده درصد، مؤسسان، اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل، بازرسان، حسابرسان و نشانی اقامتگاه آنان.
• اطلاعات مربوط به حساب بانکی مرتبط با معاملات کالا یا اوراق بهادار مبتنی بر کالا.
• اطلاعات در مورد حجم معاملات قبلی.
• اصل مدرک شناسایی صاحبان امضای مجاز شامل شناسنامه و کارت ملی و کپی تمامی صفحات مدارک مذکور.


خرید کالا

پس از مراجعه مشتری به کارگزاری و اخذ کد بورسی، جهت خرید از بورس انرژی مشتریان می‌بایست همراه با تکمیل فرم سفارش خرید و ارسال آن به کارگزار مربوطه،‌ مبلغ ۱۰ درصد ارزش معامله را به حساب شرکت سپرده گذاری مرکزی واریز نمایند.

فروش کالا

شرکت عرضه کننده پس از مراجعه به کارگزاری و اخذ کد بورس انرژی و پس از آن پذیرش کالای مربوطه،‌ نسبت به تکمیل فرم فروش اقدام می نماید.


خرید کالا

کارگزار با ثبت سفارش مربوطه و ارسال آن به تالار معاملات منتظر بازگشایی رینگ معاملاتی خواهد بود تا برای مشتری خرید نماید.

فروش کالا

شرکت عرضه کننده می‌بایست نسبت به ارسال آنالیز و مشخصات عرضه خود به شرکت کارگزاری، کارگزار اقدام به ثبت عرضه تا قبل از ساعت ۱۲ روز قبل از عرضه ( برای رینگ داخلی ) و ۷۲ ساعت قبل از عرضه برای رینگ صادراتی می نماید.
پس از تایید عرضه توسط واحد اجرایی بورس، و در روز عرضه کارگزار فروشنده طی ساعات معاملاتی، رینگ مربوطه را مطابق شرایط عرضه روی تابلو قرار می‌دهد.

 


تسویه معاملات برق

۰۱۰۲۵۴۴۴۶۵۰۰۳ بانک ملی ایران، شعبه بورس، کد ۶۹۵، به نام شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه.

پیش پرداخت معاملات بورس انرژی

۴۶۴۶۱۱۱۱/۳۵ بانک ملت، شعبه بورس کالا، کد ۶۲۱۱۷، به نام شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه.

پیش پرداخت معاملات بورس انرژی

۱۰۴۳۲۲۲۲۰ بانک تجارت، شعبه تخصصی بورس، کد ۱۰۴۳، به نام شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه.

تسویه معاملات بورس انرژی

۴۶۴۶۲۲۲۲/۵۵ بانک ملت، شعبه بورس کالا، کد ۶۲۱۱۷، به نام شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه.

تسویه معاملات بورس انرژی

۱۰۴۳۱۹۱۳۰ بانک تجارت، شعبه تخصصی بورس، کد ۱۰۴۳، به نام شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه.

تسویه معاملات گواهی سپرده کالایی

۰۱۰۶۱۹۹۱۴۰۰۰۷ بانک ملی، شعبه بورس، کد ۶۹۵، به نام شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه.


 

استفاده از خدمات ما

 

جهت اطلاعات بیشتر با واحد بورس انرژی با شماره ۴٢١۵١۵۰۶ تماس بگیرید.
روزها و ساعات پاسخگویی: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۰۰ الی ۱۷:۰۰